Menu

Co vás (ne)zajímá v bazénové sezóně – chlor a modrá skalice

Dnes o tom, proč šetřit s chlorem a modrou skalicí. 

Přípravky jako chlor šok, modrá skalice, solinátor či vločkovač se podílejí na vyhubení živých organismů ve vodě. Při aplikaci je však nutné zamyslet se i nad vedlejšími účinky těchto chemických přípravků.

Chlor

Úprava vody chlorací se využívá kvůli oxidačním schopnostem chloru, jež odstraňují nežádoucí organické látky (bakterie či plísně). Je to dostupný, jednoduchý a častý způsob dezinfekce vody pomocí tablet, roztoku nebo solinátoru (elektrolýzou solného roztoku). 

V čem je tedy problém? Odpovědí je NADUŽÍVÁNÍ. Účinnost volného/aktivního chloru je silně závislá na správné hodnotě pH. Je důležité kontrolovat pH i množství samotného chloru ve vodě. Což dělá málokdo.

“Každá látka je jed, záleží na množství.”

16. století, Paracelsus

Upozornění: Při reakci volného chloru s organickými látkami ve vodě vzniká vázaný chlor a trichloraminy, což jsou anorganické sloučeniny s řadou vedlejších účinků na naše zdraví (pálení očí a pokožky, alergie, astma aj.). Dezinfekční účinek je nízký a mimo zdravotní potíže způsobuje také nepříjemný bazénový zápach.  

Modrá skalice

Modrá skalice (pentahydrát síranu měďnatého) se v minulosti hojně používala k údržbě stojaté vody. Je levná a účinná proti rostlinným organismům ve vodě. Časem se však ukázala její vysoká toxicita způsobující nebezpečné potíže trávícího ústrojí (zvracení a průjmy s příměsí krve). Při předávkování vody je nebezpečná i při koupání a zejména dětem způsobuje zdravotní problémy. Výrobce uvádí, že požití 8 – 10g může způsobit smrt. Což je dávka zhruba na 2 m³ bazénové vody. Není to ani zarovnaná polévková lžíce. Když si toho lízne váš pes, asi si dokážete představit, co se stane.

dítě voda

Doporučení: Údržba bazénu pomocí modré skalice je přežitek, který se bohužel často objevuje v diskuzních fórech jako “dobrá rada”, jak si ušetřit práci i peníze. Nejlépe uděláte, když se jí obloukem vyhnete. 

Upozornění: Pokud vodu ošetříte pouze modrou skalicí, voda se může kazit i nadále, a vy tak budete nuceni koupit další chemii nebo najít jiná řešení údržby.

Tip: Testery na modrou skalici jen tak nenajdete, takže je složité kontrolovat množství aktivní látky ve vodě. Skalice z vody nevyprchává, resp. mizí velice pomalu a snadno tak hrozí předávkování. Můžete však zkontrolovat měď. Přibližně 4 g skalice obsahují 1 g mědi. 

Každý má jinou hranici toho, jakému množství chemických látek je ochoten vystavovat sebe a své děti. Je však třeba být si vědom následků. 

Lifetech

Navrhujeme a vyrábíme celou řadu ultrafialových nízkotlakých a středotlakých systémů, AOP zařízení i generátorů ozonu, které budou vašimi společníky v ekologickém čištění vody a vzduchu.

Více na lifetechozone.com